От някои хора може да се чуе такава фраза: "Аз кликне в ухото". За някои граждани на това явление е съвсем нормално, те не се паникьосват и продължават да се занимават с обичайните си дела. Това поведение е вярно и невярно едновременно. Факт е, че неприятните усещания във вашите ушках могат да бъдат напълно безвредно, а може и да е сигнал за заболяване.
Така че нека се разбере, в какво могат да бъдат причините щелканья в ушите и когато си струва веднага да бяга при доктор.
Защо кликне в ухото?
Причини такова нещастие, като трака в ушите, може да бъде достатъчно много. Това явление може да се говори като за физиологичните особености на отделния човек, така и да бъде симптом на заболяване.
Да разгледаме най-често срещаните причини щелканья:
- Възпаление на средното ухо. При различни форми на това заболяване може да се наблюдава трака в ушках. Киното ще се случи със завидна честота, независимо от това, активни сте, или сте в спокойно състояние. При отите също може да се наблюдава болка и странични шумове. При тази болест от самостоятелно лечение е по-добре да се въздържат. Най-правилния изход – посещение на лекар, иначе усложненията са неизбежни;На настинки. При простуда може да се появи движения в ухото. Така, например, силна хрема може да предизвика неприятни усещания в ушках. Освен това такъв симптом може да се говори за наличието на оток на фаринкса и устната носа. Специални причини за паника няма, трака трябва да мине, когато сте вылечите своята настинка;Спазъм на фаринкса е една от причините за кликвания в ушите. Това се дължи на рязкото намаляване на мускул, който минава на слуховата тръба. Ако причината за вашите неприятни звуци крие именно в това, че при преглъщане ще улови няколко ритмичных звуци. Този проблем често се премахват с помощта на лекарства, действието на които е насочена към отпускане на мускулатурата. В редки случаи при толкова много разстройства трябва хирургическа намеса. В крайна сметка, ако при преглъщане имате кликне в ушите, а след това да свириш тревога, не е нужно и тук да се обърнете към доктор си струва. Специалистът ще ви даде необходимите съвети, и вие ще се отървете от болест;Намаляване на напрежението в мускулите на средното ухо. Ако периодично се чувствате изолирани движения, които не водят до болка, и никакъв дискомфорт, то това най-вероятно се дължи на факта, че мускулите на средното ухо (стременная и натягивающая) се намалява. Периодично този процес може да се случи спонтанно. Това е и провокира движения. Особено се тревожите за това не си струва, но ако ви е силно притеснен от този проблем, а след това да отидете в болница. Самостоятелно лечение на нищо не трябва, такива експерименти над себе си може да доведе до провал.
Кога да отидете на лекар?
По-горе бяха приведени основните причини за кликвания в ушите, а също така е казано, когато трябва да бие тревога. Но за да е всичко още веднъж да сложим на мястото си, да обобщим резултатите.
Всички неприятни усещания в ушни мивка могат да бъдат разделени на три групи. Първата ще се движения, които възникват поради неясни причини и също така бързо преминават. Най-често това е самопроизвольное свиване на мускулите.
Тези хора, които усещат, че при дъвчене или зевании кликне в ухото, или това се случва съвсем неочаквано, но това явление е невероятен характер, както и болка или дискомфорт при него индивидът не се чувства, тогава можем да не се тревожим. А сега, ако се скъсат ще започне по-често и това ще доведе до неприятни усещания, това се отложи екскурзия до отоларингологу не си струва.
Към втората група ще се отнасят щелканья, които възникват по време на настинки. Тези явления се дължат на отоци и скапливания големи количества слуз. Силно се тревожите за такива "шумове" не е нужно. След като вылечите настинка – всичко ще мине. Ако не, тогава ще трябва да посетите лекар.
Към третата група се отнасят движения, които се повтарят непрекъснато, носят болка или силен дискомфорт. Най-често подобни симптоми говорят за развитието на отита. В такъв случай се отложи посещение на поликлиниката, е невъзможно.
Между другото, при всяка от формите на отита, ако дръпнете себе си за меката част на ухото може да усетите болка. Но в никакъв случай не правете самолечение. Това може да доведе до усложнения.
Сега вие знаете, че кликовете в ушках могат да бъдат предвестници на болестта, така и безвредно явления. За да се разбере, струва си да звъни или не, вслушайте се в себе си.
Ако ви щракнат в ухото при зевании, дъвчене, активен разговор или на други действия, но вие не чувствате болка, а след това живейте спокойно.
Но ако доловите, макар и най-малкия дискомфорт, а след това бяга на лекар. Може би, че нищо сериозно не е, но по-добре е да се заблуждават. Здравето не е шега, така че, погрижете се за себе си!
Комментариев нет:
Отправить комментарий