понедельник, 27 ноября 2017 г.

Посещение на църквата по време на менструация: да или не?

На въпрос, възможно ли е да отидете в църква, с месечни, се интересува не само жените, но и богослови. Това дискусията продължава от времето на Стария Завет и досега представители на много течения не са съгласни в мнението.


Да, има течението! Понякога се променя богослужитель, и се забранява – или, напротив, се отваря – свободен вход на храма Господен на жените по време на менструация. Защо са се появили толкова различни тълкувания?


Съдържание: Какво казва Стария Завет? Възможно ли е да влезем в храма с месечни: модерни възгледиПромяна понятияМнение на свещеницитеКоментари и препоръки

Какво казва Стария Завет?


Първата е най-древната част на Библията – тази Свещена книга може да се нарече конституцията на християнската религия – Стария Завет. Неговите други имена – "Tanah", "Свещено писание". Състои тази част от Свещения текст, още преди появата на християнството, и е на обща част на две – сега противопоставящи – религии – юдаизма и християнството.


В Стария Завет в храма забранени "нечист" на хората – достъп до Бог им е бил затворен. Вече във времена на християнството Господ е спрял да бъде разделена на чисти и нечисти, на всички стана осигури еднакво внимание, да излекува страдащи.


Тогава са в категорията "нечисти" са:


    прокажени;всички, страдащи гнойно-възпалителни заболявания;болни с дисфункция на простатата;тези, които са осквернили себе си с едно докосване към разлагающемуся тялото – това е труп;жените с кървене от половите пътища, функционални и патологическими.

Смятало се е, че ходи на църква не може, след като се свържете с греха – под това определение попадат всички състояния.


Интересното е, че времето на пречистване е за майки, които са пуснали на светлина бебе-мъж, намалено 2 пъти в сравнение с времето на почистване, специално за майките на момичета – това е 40 и 80 дни.


Вижда се, че дискриминацията по отношение на жените започва от древността и е намерила отражение в Стария Завет.


Възможно ли е да влезем в храма с месечни: модерни възгледи


По времето на Новия Завет списъци нечисти са подкорректированы. Господ стана с голямо разбиране се отнасяме към човешки проблеми – все пак някои ограничения за жените останаха. Защо не може в църквата с месечни вече е обяснено гигиеническими съображения.


На територията на храма се счита за Светия на Земята – на нея е забранено да пролее кръв. Надеждни защитни хигиенни средства се появиха съвсем наскоро. Още няколко века назад жените не винаги се използват за подложки и тайната на естественото състояние на околните.


Не трябва да се допуска, че на църковна земя се проля кръв – така че жените с кървене от половите пътища вход на храма е бил затворен.


Има още една теория, защо не може една жена да ходи в религиозна институция с месечни.


Родоразрешение, менструална кръв – всичко това е свързано с първородния грях: раждането на бебето и отхвърляне с эндометрием яйцеклетка. А кой е виновен за това, че човешкият род е бил изгонен от бога и от райските градини? Жената! Директно в период на сблъсък с обстоятелства, които са поставили на човечеството за вечни брашно и накараха "с пот и кръв" добиват храната си сами, женски пол към Бога не е позволено. Вероятно, за да не напомня за неприятни обстоятелства.


Така че 40 дни след раждането – докато не свършат послеродовые секрет и по време на менструация, достъп до Бога, е забранено.


Промяна понятия


Нечистотата на Стария Завет, свързани с напомняне на земните работи – раждането на човека, неговата смъртност, възможността да се разболеете. Но вече е на страниците на Новия Завет ние си син Господ Исус Спасителя вярвания други.


Защо толкова са се променили възгледите на служителите, описващи живот на Светиите? Ние трябва да си припомним, как – сега ще ми кажеш, презентираха – Исус Христос християнски свещеници, разпространението на новата религия сред населението.


Исус Христос е въплъщение на живота. Ако бъде негов привърженик, то имаш право на вечен живот. Господ силата да лекува страдащи, докосване, той може да се върне към земното съществуване. Самият принцип на управляващото мнозинство при напоминании за смъртта се губи – ето защо е подкорректировано идеята за забрана за посещение на храма.


Известни теолози аргументира промяна на правилата и за жени.


Например, свети Григорий Двоеслов смята, че една жена с менструация може да отиде в църквата, за да се молят. Всички процеси в организма на естествени, нещо повече – тъй като я е създал Господ, а всичко, с което тя е изправена в рамките на живот от Бога, от неговата душа, воля и желания не зависи от нищо. Monthly Господ даде, за да на тялото-чиста, значи в този период тя е "нечиста" счита, че не може.


Свещеникът Никодим Святогорец споделя това мнение водещ "богослов", нещо повече, той смята, че в тези дни жената не може само да се моли, но и причастие.


Забрана за посещение на църквата в менструални дни изцяло погрешни.


Свещеник Константин Ivi написа, че тези дни една жена може дори причастие, но ако тя е от уважение превоз на причастието – познаването на писанията – да се откаже от това действие, а след това му действие ще бъде достоен за Господа награди.


Но все още се намират на мнение, че тъй като Господ в тези дни направи невъзможно продължаването на рода, а след това жените се считат за нечисти – в противен случай би мъжете с тях совокуплялись.


Мнение на свещениците


Както може да се види, духовници все още се придържат към различни мнения. И може би и това – в един район жените се допускат до богослужението, а в другия – не.


Ако се поровим в Свещеното писание, то се получава, че Бог е по-важно вътрешната чистота на човека, а това, което се случва с тялото си – отново. Така че ако една жена соблюдала основни заповеди, а след това посещение на храма по всяко време на живота си в грях да не може.


Всичко, което е създадено от Бога – това е свято, и посещение на църква в критични дни или след раждането греха не е. Освен това, в днешно време децата крестят не само веднага след изписване от роддома, но и в стените му – тогава има духовници, които не се страхуват да се докоснат до родильницам веднага след раждането, не считайки ги за "нечисти" и "скверными".


Така че, ако сте истински религиозна жена, преди да се планира непрекъснато да посещават богослужението, струва се чудя при свещеника, какви възгледи той се придържа, и действаме съответно.


Ако посещение на храма е знак на съвременните традиции – това е следуешь мода – и влизаш в религиозна институция така, че "е взето" на Великден или Коледа там да се появяват, а след това да се замислят за своето състояние, не си струва.


Истински вярващи жени по време на критичните дни или след раждането се въздържат от участие в религиозни ритуали, които включват докосване до святыням.

Комментариев нет:

Отправить комментарий